Frenchfr-FRPolishPLEnglish (UK)

Cavalier King Charles Spaniel to piesek o żywym, wesołym, przyjacielskim i pozbawionym agresji usposobieniu, który z pełnym oddaniem podąża za swoim właścicielem. To doskonały towarzysz potrafiący przystosować się praktycznie do każdych warunków domowych i stylu życia właścicieli. Dla Cavaliera bez znaczenia jest, czy mieszkasz na wsi wśród pól i łąk, czy w domu z wielkim ogrodem, czy też w niewielkim mieszkaniu w centrum miasta. Nieważne jest czy jesteś osobą samotną, czy masz dużą wielodzietną rodzinę z innymi zwierzętami. Twój wiek też się nie liczy. Dopóki Cavalier może przebywać w Twoim towarzystwie (najlepiej 24h/dobę i w każdym miejscu) i liczyć na Twoją miłość, będzie bezgranicznie szczęśliwy.

Niewątpliwie, jego WIELKIM atutem jest jego wygląd. Duże, okrągłe i ciemne oczy o urzekającym spojrzeniu, to „zwierciadło duszy” Cavaliera – potrafią zahipnotyzować każdego. Aksamitny pyszczek z długimi i mocno „opiórowanymi” uszami, jedwabista sierść baaaaaaaaaaaardzo przyjemna w dotyku, a także wiecznie rozmerdany „kudłaty” ogonek sprawią, że nie będziesz w stanie przejść koło niego obojętnie. Co więcej ten czterołapy cud występuje w czterech odmianach barwnych: Blenheim, Ruby, Black & Tan (czarny-podpalany) oraz Tricolor.

Pomimo, że z powodu swego niewielkiego rozmiaru (i chęci oglądania wraz z Tobą telewizji wylegując się na Twoich kolanach), często postrzegany jest jako „zwykły kanapowiec”, to jednak wcale nie można nazwać go „nieaktywnym”. Posiada bowiem nieustraszony charakter i wszystkie żywe sportowe instynkty swoich większych kuzynów (z wielką radością spróbuje dotrzymać Ci kroku przy porannym joggingu lub podczas dłuższej wycieczki na szlaku turystycznym, zaaportuje ulubioną zabawkę i poćwiczy Agility).

Dodatkowo jest to bardzo inteligentne stworzonko , które błyskawicznie się uczy i chętnie współpracuje ze swoim człowiekiem, a odpowiednio wyszkolone, świetnie sprawdza się jako psi terapeuta (zarażając swym optymizm cały świat wokół).

tekst: Danuta Dudek-Adamska (Aksmada's Cavaliers)